Máma, mamča, mamka, maminka, mamička, mamuška. Tak říkáme Ženám s velkým Ž, kterým vděčíme za život, péči, lásku a starostlivost. A právě maminkám je věnován dnešní blog. Být maminkou je role na plný úvazek a hlavně na celý život. Z ní není možně si vzít dovolenou. Maminky se starají, pečují, vaří, uklízejí, vytváří teplo domova a často nad rámec svých sil. Právě proto si hlavně ony zaslouží péči alespoň v podobě každodenních maličkostí. Péči si však zaslouží nejen od dětí, ale také od partnera.
ČÍM MŮŽETE POTĚŠIT MAMINKU?
Každá maminka určitě ocení, když jí poděkujete za maličkosti, které často berete za samozřejmost. Ať už jde o práci v domácnosti, pečování o rodinu, nebo vymýšlení těch nejlepších výletů a dárečků pro všechny.
Určitě ji potěšíte, když jí řeknete, jak moc ji máte rádi a projevíte svou vděčnost za její péči a lásku.
Jeden den v týdnu můžete nachystat mamince snídani, nebo večeři. Ještě víc ji překvapíte, když ji k tomu necháte milý vzkaz, nebo ho dáte třeba na ledničku.
V jeden den zkuste převzít veškeré povinnosti za maminku, dopřejete jí tím volný čas jen pro sebe. Takového času nemá jistě dostatek a třeba jej ráda využije pro odpočinek v příjemné dece při čtení oblíbené knihy, nebo pro relaxaci v horké vaně.
Udělat radost můžete i obyčejnou pusou. Pokud ji chcete překvapit, radosti jí uděláte nečekaným dárkem do domácnosti, nebo hřejivým oblečením, třeba v podobě vesty nebo svetru z ovčí vlny, který ocení při grilování nebo rozjímání v chladných večerech.
Vymyslet můžete i víkendový program přesně podle přání maminky. Uvidíte, jak bude nadšená.
Zkuste říkat na vše "ano" po celý den. Uvidíte, co vše se může změnit k lepšímu. A třeba zažijete i nečekané dobrodružství.
Pokud maminku bolí nohy po celodenním chození, dopřejte jí vhodnou měkkou a tvarovanou obuv, nebo kožené vložky do bot s gelovými polštářky. Od bolesti nohou jí uleví i zklidňující balzám na unavené nohy.
Každou maminku ale nejvíc potěší, když si na ni uděláte čas. Zamyslete se, kdy jste se jí naposledy zeptali, jak se má a udělali si dostatek času na příjemný společný rozhovor?
A KDY JE NEJLEPŠÍ S TĚMITO DOBRÝMI SKUTKY ČAS ZAČÍT?
Třeba právě v Den matek. V České republice slavíme tradičně Den matek druhou květnovou neděli, tento rok připadá tento den na 9.5.2021.
V České republice maminky dostávají především dárečky. Nejčastěji v podobě květin, čokolád, bonboniér, obrázků od dětí, které vyrobily ve školce a poukázek na masáže a wellness. A protože jsme nuceni opustit od poukazu na zážitky a wellness, můžeme je nahradit třeba originálními dárky v podobě: nízkých květinových dřeváků vhodných na léto, hebkého plédu z ovčí vlny nebo šedých měkkých tenisek vhodných na každou příležitost. A pokud mamince nechcete nic kupovat, věřte že maminku potěší úplně všechno. Zejména když na chvíli převezmete odpovědnost za její povinnosti a dopřejete mamince nerušenou pohodu.
VĚDĚLI JSTE, ŽE DEN MATEK SE SLAVÍ V JINÝCH ZEMÍ V ÚPLNĚ JINÝ DATUM?
❤ 14. února v Norsku
❤ 8. března v Rusku a Bulharsku
❤ 14. března ve Velké Británii a Irsku
❤ 21. března v arabských státech na severu Afriky
❤ 2. května v Maďarsku, Portugalsku, Rumunsku a Španělsku
❤ 9. května v České a Slovenské republice a ve Spojených státech amerických
❤ 30. května ve Švédsku a Francii
A JAK SE LIŠÍ OSLAVY V JINÝCH ZEMÍCH OPROTI ČESKU?
V Americe dostávají maminky snídani do postele, včetně dárečků a to nejen od dětí. Maminky si v tento den mohou odpočinout, protože je celý den nečekají žádné povinnosti. Rodiny se tradičně vydávají do restaurací a kaváren, aby maminky nemusely vařit. V Anglii se rodina schází v kostele a po něm tradičně usedají ke stolu s mandlovým koláčem. Děti vyrábí přáníčka a pěstují fialky ve květináčích již od jara. Ve Francii děti v tento den vaří oběd pro své maminky. Ty také tradičně dostávají přáníčka a drobné dárečky.
ZAJÍMÁ VÁS, ODKUD SE VZAL DEN MATEK?
Kořeny sahají až do starověkého Řecka, kde se uctívala bohyně Rey, která je matkou všech bohů. Jednalo se hlavně o symbol plodnosti. V 16. století se pak jednalo o zavedený “Mateřský svátek”. Všichni dostali den volna v práci, aby mohli navštívit svou rodinu. Tento den připadal na čtvrtou neděli v postním období před Velikonoci. Jediné dvě země, které tento termín dodržují až dodnes jsou právě Velká Británie a Irsko. Později se tento svátek dostal do většího povědomí v Americe až díky Anně Marii Reeves Jarvisové, která bojovala za práva žen. V tehdejším Československu se začal slavit díky nejstarší dceři Tomáše Garrigua Masaryka, Alici Masarykové v roce 1923.